درهنگام خرید دستگاه سیل به چه نکاتی باید دقت کنیم


۱-    فروشنده خود را بشناسید:

قبل از هر چیز باید ببینید که فروشنده دستگاه تا چه حد با طرز کار آن آشناست! ممکن است از این حرف تعجب کنید ولی واقعیت این است که این فن آوری تنها چند سالی است که در بازار ایران رایج شده و تقریباً همه عرضه کنندگان آن نماینده سازندگان خارجی هستند و به علت افزایش تقاضا برای این نوع دستگاه ها در دو سه سال اخیر به فکر فروش این دستگاه ها افتاده اند. متاسفانه بعضی از این عرضه کنندگان، خود، با نحوه کار آن آشنایی چندانی نداشته و با توصیه نامناسب دستگاه نمی توانند نیازهای خط تولید شما را برآورده سازند و باعث زیان شما می شوند. بهتر است اولین سوالی که از فروشنده خود می پرسید این باشد که دستگاهی که عرضه می کند چه توانی دارد و چه تعداد از ظروف مورد نظر شما را در ساعت درزبندی می کند. اگر پاسخ فروشنده این بود که دستگاه محدودیتی از نظر تعداد ظروف در ساعت ندارد بهتر است به سراغ شخص دیگری بروید. همچنین می توانید از فروشنده بخواهید تا شرکتهایی که این دستگاه را به آنها فروخته است معرفی کند. طبیعی است که هیچ کس مشتریان ناراضی خود را به شما معرفی نخواهد کرد، ولی به هر حال صحبت کردن با مشتریان راضی هم بسیاری از نکات را برای شما روشن خواهد کرد.

۲-    طرز کار و فن آوری دستگاهی را که می خواهید خریداری کنید بشناسید:

سیل القایی فن آوری پیچیده ای نیست و با کمی مطالعه می توانید با طرز کار آن آشنا شوید. این به شما کمک می کند تا اطلاعات دقیقی به فروشنده ارایه کنید و فروشنده نیز توصیه درستی به شما بنماید. یا اگر فروشنده اطلاعات غیر واقعی یا نامعقولی به شما بدهد، به سراغ دیگری بروید. به طور کلی این دستگاه ها با ایجاد یک میدان مغناطیسی با فرکانس بالا در اطراف درپوش ظرف باعث می شوند که ورقه آلومینیوم موجود بر روی واشر داخل درپوش گرم شده و رزین روی آن ذوب شود و به دهانه ظرف بچسبد. برای اینکه فروشنده بتواند بهترین توصیه را به شما بکند به اطلاعاتی همچون قطر واشر،‌شکل ظرف و درپوش،‌ سرعت نوار نقاله،‌نوع محصول، جنس ظرف و درپوش،‌ دما و رطوبت محیط نیاز دارد. پس بهتر است قبل از تماس با فروشنده این اطلاعات را تهیه کنید تا در زمان صرفه جویی شود.

۳-    دستگاه های سیل القایی برای چه کاربردهایی مناسب هستند:

به طور کلی دستگاه های سیل القایی را می توان برای سیل کردن اکثر ظروف غیر فلزی به کار برد. البته محدودیتهایی نیز وجود دارد. به عنوان مثال یکی از فاکتورهای مهم برای دستیابی به یک سیل مناسب درپوش است. چرا که دستگاه سیل القایی تنها واشرها را گرم می کند،‌ و برای چسبیدن واشر به دهانه ظروف نیاز به فشاری است که توسط درپوش ایجاد می شود. هرچند تعدادی از سازندگان دستگاه هایی طراحی ارایه می کنند که می توانند ظروف بدون درپوش را نیز سیل کنند.

همچنین استفاده این دستگاه ها برروی ظروفی که درب فلزی دارند نیز توصیه نمی شود. گرچه این کار از لحاظ فنی امکان پذیر است ولی داغ شدن درپوش باعث بروز اشکالاتی همچون امکان سوختگی دست کارگران خط در اثر بی احتیاطی، تغییر رنگ درپوش و یا ذوب شدن دهانه بطری در اثر حرارت می شود. به طور کلی اگر تصمیم داشتید این دستگاه را برای ظروف با درپوش فلزی به کار ببرید، حتماً ‌با فروشنده خود مشورت کرده و چند نمونه از ظروف خود را جهت آزمایش و تایید برای وی بفرستید.

۴-    ضمانت و خدمات پس از فروش:

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید باید حتماً به آن دقت کنید ضمانت و خدمات پس از فروش دستگاه است. اگر دستگاه شما به هر دلیلی خراب شود می تواند کل خط شما را برای مدتی بخواباند و ضرر و زیان فراوانی به بار بیاورد. بنابراین از فروشنده خود در مورد نحوه ارایه خدمات پس از فروش و شرایط ضمانت دستگاه سوالات فراوانی بکنید و تمام جزییات را بپرسید. سوالاتی مثل نحوه ارایه خدمات،‌هزینه های احتمالی مثل هزینه رفت و آمد و محل اقامت تکنیسین،‌هزینه روزانه جهت ارایه خدمات توسط تکنیسین و…. پاسخ آنها می توانند در انتخاب بهتر به شما کمک زیادی کنند.

۵-    همیشه ارزانترین، بهترین نیست:

این مسئله ای است که هر خریدار زیرکی به آن کاملاً واقف است، ولی تذکر آن نیزمعمولاً لازم است. بعضی از خریداران نسبت قیمت به توان خروجی اسمی دستگاه را می سنجند و دستگاهی که این نسبت در آن کوچکتر باشد (ارزانتر باشد) را انتخاب می کنند. ولی توانایی و دانش سازندگان مختلف در طراحی هدهای سیل القایی یکسان نیست و لذا کارآیی دو دستگاه سیل القایی از دو تولید کننده مختلف با توان مثلاً دو کیلو وات در اکثر موارد یکسان نیست. همچنین کیفیت قطعات به کار برده شده در دستگاه،‌دانش فنی به کاررفته در طراحی مدارهای قدرت و کنترل دستگاه، خدمات پس از فروش، انعطاف پذیری، هوا خنک یا آب خنک بودن، خوشدستی و استفاده آسان (User Friendly) دستگاه و‌هزینه های تعمیر و نگهداری از مواردی است که محاسبه آنها ما را در انتخاب صحیح بسیار یاری میکند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 3 =

49 + = 51

      خانه خدماتتماس ارتباط با ما